Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/page-views-count/admin/admin-interface.php on line 243

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /wp-content/plugins/wordpress-simple-paypal-shopping-cart/wp_shopping_cart.php on line 17

Warning: Cannot call assert() with string argument dynamically in /wp-includes/rewrite.php on line 276

Warning: Cannot call assert() with string argument dynamically in /wp-includes/rewrite.php on line 276

Warning: Cannot call assert() with string argument dynamically in /wp-includes/rewrite.php on line 276

Warning: Cannot call assert() with string argument dynamically in /wp-includes/rewrite.php on line 276

Warning: session_start() expects parameter 1 to be array, string given in /wp-includes/plugin.php on line 496
Borussia Dortmund | Wypełnić misję, czyli cz. 1 wywiadu z Michałem Zioło
Wypełnić misję, czyli cz. 1 wywiadu z Michałem Zioło

Wypełnić misję, czyli cz. 1 wywiadu z Michałem Zioło

Zapraszamy Was na wywiad z Michałem Zioło, dyrektorem sportowym Akademii BVB im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach, który przeprowadziliśmy 6. sierpnia. Przyjemnej lektury!

 

BVB1909 – 5. sierpnia odbyły się pierwsze treningi grup U-8, U-9, U-10 i U-11. Co czuje dzisiaj dyrektor sportowy Akademii BVB, Michał Zioło? Dumę, radość czy bardziej zmęczenie?

Michał Zioło Co czuję po pierwszym dniu? Wydaje mi się, że czuję taką odpowiedzialność, spoglądając w przyszłość. Myśląc o tym, co nas czeka. Duma to jest taki stan, który może ciężko będzie kiedyś określić, ponieważ zawsze będzie coś do zrobienia. Zawsze będzie można zrobić coś, żeby tę Akademię jeszcze ulepszyć. Żeby dzieci były jeszcze bardziej zadowolone. Zmęczenie to ja czuję codziennie od 7. Lat. Także, to nie jest dla mnie nic nowego. A w związku z tym projektem…? Gdy wczoraj (5.08.2019) zobaczyliśmy te wszystkie dzieciaki, które w Akademii zaczną grać i zaczną się rozwijać. Pomyślałem, że ta odpowiedzialność za nich będzie na nas ciążyła. Także wydaje mi się, że właśnie to poczucie odpowiedzialności mógłbym przypisać  do tego dnia. To jest taka sama sytuacja, gdy rodzi się dziecko i nagle człowiek jest na pewno dumny, na pewno szczęśliwy, na pewno tez zmęczony. Ale na człowieku ciąży też ta odpowiedzialność, żeby to dziecko wychować. 

 

– Przyszła gromadka dzieci do Akademii i trzeba ją wychować.

– Dokładnie. Także odpowiedzialność.

 

– Kiedy zaczęliście myśleć o założeniu Akademii?

– Myślę, że spokojnie tak 3-4 lata temu. Wtedy pojawiły się pierwsze pomysły, plany i idee z tym związane. Zaczęliśmy myśleć nad realizacją. Czy to nam się uda? Jak się uda? A gdyby wreszcie miało się to udać, to jakie warunki musiałyby zostać spełnione. Także od 3-4 lat ten projekt jest przez nas realizowany. 

 

– Skąd pomysł na to, żeby to była jednak Fundacja im. Łukasza Piszczka? Jak wygląda sprawa finansowania?

– Dzieci płacą składki miesięczne, ale dla nas to nie są środki, na których opieramy finansowanie Akademii i jej działalność. Tylko to jest jakaś kilku procentowa część całego naszego budżetu, która pozwala nam zapewnić same podstawy. Na tych składkach nie opieramy spraw, które są związane z funkcjonowaniem Akademii. Na Fundację zdecydowaliśmy się dlatego, że sam projekt nie jest projektem marketingowym, czy franczyzowym tylko i wyłącznie non-profit. Na którym my chcemy zarabiać, Łukasz chce zarabiać, czy ktokolwiek z nas chce zarabiać. To jest Fundacja, która dzięki naszej pracy, dzięki naszej działalności i zaangażowaniu sponsorów. Dzięki zaangażowaniu Borussii Dortmund chce oddawać wszystkie najlepsze efekty naszej pracy dzieciakom, które będą w tej Akademii grały. Zdecydowaliśmy się na Fundację, żeby poprzez naszą pracę , tych sponsorów przekonać do tego projektu i pokazać, że robimy coś fajnego. Wydaje mi się, że fundacja jest do tego najlepszym instrumentem prawnym. 

 

– Wiemy, że odbyły się Dni Pasji, podczas których szukaliście szczęśliwców, którzy dołączyli do Akademii w Goczałkowicach. Jak ocenia Pan poziom tych dzieciaków? Czym was zaskoczyły? I na co zwracaliście uwagę podczas wyboru tych dzieci? 

Poziom był na tyle wysoki, że ja osobiście jestem zadowolony. Udało nam się wybrać praktycznie 2. grupy takich dzieciaków, z czego pierwsza główna grupa, zaczęła wczoraj treningi. A druga, od września będzie uczestniczyła w 2 treningach dodatkowych w tygodniu, poza swoim klubem macierzystym. Poziom tych dzieciaków jest na tyle wysoki, że pomiędzy tymi dziećmi, które do akademii się dostały i brały udział w Dniach Pasji, nie było aż tak znaczących różnic. Pojawiał się problem, w jaki sposób te dzieciaki rozdzielić, dlatego ocenialiśmy ich w 6. trenerów, czasem nawet w 7. Często tez mieliśmy inne zdanie, długo rozmawialiśmy i mieliśmy naprawdę nie lada problem, żeby zdecydować się wszyscy na jedną grupę. Nie Mamy świadomość tego, że po jednym treningu nie możemy ocenić tych dzieci. Ale musieliśmy się na co zdecydować, żeby można było zacząć treningi z tą grupą. Żeby dać sobie czas, na kolejne rozwiązanie. Tak, żeby te dzieci mogły się rozwijać. Te Dni Pasji ani nikogo nie skreśliły, ani też z nikogo nie zrobiły piłkarza. 

 

Może teraz słowo o tej infrastrukturze, która tutaj powstaje. Na razie widzimy tutaj jedno boisko. Co dalej? Co tutaj jeszcze powstanie? Cały czas widzimy koparki. Cały czas pracują. 

Praktycznie jesteśmy już na finalizacji budowy drugiego boiska, czyli naszego boiska głównego, hybrydowego. Tam trawa jest już praktycznie rozłożona. I spodziewamy się, że będzie oddane do naszego użytku w najbliższym miesiącu. Oprócz tego, ten budynek z całym zapleczem sanitarnym, z szatniami, odnową biologiczną, pomieszczeniami do treningu motorycznego itd. Będzie oddany tak do dwóch miesięcy. I to już będzie praktycznie koniec pierwszego etapu. W drugim etapie dojdzie jeszcze drugie boisko główne hybrydowe, czyli 3. boisko w kolejności. I ten etap chcielibyśmy rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w przyszłym. 

 

– Jaki jest główny cel Akademii? 

– Żeby te wszystkie dzieci, które do nas trafią  wychowywać, żeby mogły zostać świetnym człowiekiem. Zostanie ktoś świetnym człowiekiem to będzie miał kompetencje społeczne dzięki sportowi i treningom. Dzięki temu będzie mu łatwiej zostać piłkarzem i będzie mu łatwiej sobie w życiu poradzić. My nie jesteśmy fabryką. Nie chcemy produkować piłkarzy, a Bóg wie co się z nimi w życiu potem stanie. Tylko my chcemy te nasze dzieciaki poprzez sport wychowywać. Na początku człowieka, a potem sportowca. My mamy świadomość tego, jak niewielki procent tych dzieciaków zostanie piłkarzami. I u nas też nie będzie inaczej. Dlatego dla nas tak ważne jest to, żeby te dzieci przede wszystkim wychowywać. To jest taki główny cel. I gdy się uda wychować piłkarza to super, jeśli nie, to nasz główny cel i tak zostanie osiągnięty. Bo ten człowiek będzie później szczęśliwym ojcem, mężem, bratem, dziadkiem. Może trenerem. Takie również są przypadki. I to jest najważniejsze.

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
IMG_20190819_100745

Dodaj komentarz